Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żarówka, która świecie od ponad 110 lat !

2013-12-17
Żarówka, która świecie od ponad 110 lat !

Kiedy ponad 110 lat temu Adolphe Chailet zaprojektował jedną ze swoich żarówek, pewnie nawet w najśmielszych snach nie przewidywał, że "przeżyje" ona całe pokolenia. Dziś żarówka, której nadano nazwę "Centennial Light" ma 112 lat i swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najdłużej świecąca żarówka na świecie.

Niezwykły obiekt będący wytworem genialnej myśli technicznej znajduje się w siedzibie straży pożarnej w miejscowości Livermore w Kalifornii. Dziś jednostka ta jest celem pielgrzymek turystów chcących zobaczyć żarówkę pamiętającą czasy prezydentury Theodore'a Roosevelta. Zanim żarówka wyprodukowana przez koncern Shelby Electric trafiła do obecnej lokalizacji, oświetlała trzy inne miejsca. Ostatnie jej "przenosiny", które miały miejsce w 1976 r., odbyły się pod eskortą policji oraz straży pożarnej.

Według źródeł, uruchomiono ją w 1901 r. Od tamtego czasu świeci niemal nieprzerwanie. Najdłuższa przerwa w jej funkcjonowaniu wynosiła tydzień. - poinformował dziennik "Daily Mail". W czym tkwi sekret jej długowieczności? Zdaniem Steve'a Bunna, który dba o bezpieczeństwo żarówki tajemnica drzemie w sposobie, w jaki została zaprojektowana. "Z pewnością potem nie wytwarzano ich już tak w taki sposób. To prawdziwy znak pokazujący, że niektóre rzeczy w przeszłości były robione lepiej." - twierdzi Bunn.

Żarówka ma swoją własną stronę internetową centennialbulb.org, na której na bieżąco można śledzić jej losy. Strona odnotowuje ponad milion odsłon rocznie. Ma także konto na facebooku: www.facebook.com/livermorecentenniallightbulb które lubi ponad 6,9 tys. osób.

Oby nasze żarówki świeciły równie długo...:)

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 28 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Polecam
2023-04-11
wracam do tego sklepu i jestem mega zadowolony ,obsługa miła ,konkretna zwięźle i na temat pozdrawiam
pixel